Web

Vine nedir? Nasıl kullanılır?

Eğer Twitter kullanıcısıysanız Vine adlı uygulamanın adını bugünlerde sıklıkla duyuyor olmalısınız. Peki nedir bu Vine uygulaması? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?


Ocak ayının ortasından bu yana yepyeni bir sosyal medya uygulaması hızla yaygınlaşıyor. Bu uygulamanın adı Vine (İngilizce ‘vayn’ olarak okunuyor).

Vine akıllı telefon veya tablet aracılığıyla video kaydedip arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir uygulama. Bu videoların üç önemli özelliği var; birincisi maksimum 6 saniye uzunluğunda olması, ikincisi durdurarak kaydetme özelliği, üçüncüsü ise videoların tıpkı hareketli GIF resimler gibi sonsuz bir döngü ile oynatılabilmesi.

Nasıl kullanılır?

– Şimdilik sadece iOS cihazlar için geliştirilmiş olan Vine uygulamasını App Store’dan cihazınıza indirebilirsiniz.

– İndirmek için link: http://bit.ly/W0bBfX

– Uygulama iPhone 3GS ve sonrası cihazlar ile, iPad ve iPod Touch tarafından destekleniyor.

– Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra kayıt olup profil oluşturmanız gerekiyor. Bunun için kendi e-mail’inizi kullanıp yeni bir profil oluşturabileceğiniz gibi, Twitter hesabınızla uygulamaya giriş yapıp hazırdaki profilinizi de kullanabilirsiniz.

– Vine uygulamasında bir video oluşturmak için ana sayfa (Home) ekranının sağ üst köşesindeki video ikonuna tıklıyorsunuz. Burada ekrana dokunarak kayıt yapabiliyor, parmağınızı ekrandan kaldırdığınızda da kaydı durdurabiliyorsunuz.

– Vine ile ilk video çekimine başlamadan önce ekrandaki adımları takip ederek uygulamanın nasıl çalıştığını da deneyerek öğrenebilirsiniz.

– Video kaydınızı tamamladıktan sonra isterseniz Twitter veya Facebook üzerinden paylaşım yapabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken konu ise Vine ile çektiğiniz ve yayınladığınız videonun anında herkese açık hale geliyor olması.

– Çektiğiniz videoyu internete erişim sağlayan herkes görebilir. Bu nedenle Vine ile yayınladığınız videonun mahremiyetine dikkat etmenizde yarar var.

– Vine videonuzu yayınlamadan önce çektiğiniz konu ile ilgili bir veya birkaç etiket koyarak başkaları tarafından daha kolay bulunmasını da sağlayabilirsiniz.

– Ayrıca uygulama içerisindeki bir bölümde (explore) diğer kullanıcıların videolarına göz atmanız da mümkün. Daha önceden çektiğiniz videoları Vine’da kullanmanız ise maalesef mümkün değil. Vine uygulaması için özel çekim yapmanız gerekiyor.

Kullanıcılar büyük ilgi gösteriyor

2012 yılı içerisinde Twitter tarafından satın alınan Vine uygulaması kullanıcıların hizmetine sunulduğundan bu yana büyük ilgi gördü. Ünlü müzisyen Paul McCartney, komedyen Jimmy Fallon gibi popüler isimlerin yanında, GAP, General Electric gibi markalar ve CNN, NBC New York gibi  basın kuruluşlarının uygulamayı kullanmaya başlaması Vine’ın popülerleşmesine yardımcı oldu.

Bakalım fotoğraf uygulaması Instagram’a benzetilen Vine ne kadar başarılı olacak? Bekleyip göreceğiz.

Vine videolarımızı blog yazımıza nasıl ekleyebiliriz?

– Twitter üzerinden paylaştığınız Vine videolarını blog yazınıza kolayca ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Twitter’da attığınız mesajı bulup, mesajın altında ”More” yazan kısımdan ”Embed Tweet” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

– Burada yazan kodu kopyalayıp blog editörünüze yapıştırarak Vine videolarınızı blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

– Ben de bu vesileyle hazırladığım bazı Vine videolarını paylaşayım. Bu arada benim Vine kullanıcı adım @denizergurel

 

 

 

 

 

1 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *